Siedlęcin – wieża książęca

OPIS OBIEKTU

Wieża Książęca w Siedlęcinie została wzniesiona z inicjatywy księcia Henryka I jaworskiego w latach 1313-1315 i jest jedną z największych wież tego typu w Europie Środkowej. Zachowały się w niej najstarsze w Polsce drewniane stropy, natomiast w Wielkiej Sali na II piętrze podziwiać można jedyne na świecie średniowieczne malowidła (zachowane in situ), na których widnieje legenda o sir Lancelocie z Jeziora – jednym z legendarnych rycerzy Okrągłego Stołu.

POLICHROMIE

Na ścianach Wielkiej Sali na drugim piętrze siedlęcińskiej wieży ukazane zostały dwa istotne epizody z życia jednego z najważniejszych bohaterów legend arturiańskich – sir Lancelota z Jeziora. Stanowią one pewnego rodzaju klamrę otwierającą i zamykającą okres wielkiej chwały tego rycerza. Dolny pas przedstawia wydarzenia, które doprowadziły do tego, iż Lancelota uznano za największego z rycerzy Okrągłego Stołu – jego przygodę, podczas której pokonał Tarquina i uwolnił więzionych przez niego rycerzy. Górny natomiast prezentuje wydarzenia, które spowodowały upadek jego oraz całego królestwa – romans z żoną swojego suwerena: króla Artura – królową Ginewrą.
Na lewo od malowideł arturiańskich widnieje centralny z elementów ukazanych na południowej ścianie wieży – całopostaciowe przedstawienie św. Krzysztofa (jednego z trzech głównych patronów średniowiecznych rycerzy – obok św. Jerzego i św. Marcina z Tours). Na lewo od niego widnieje scena „Memento mori”.

GALERIA
GODZINY OTWARCIA

Wieża Książęca w Siedlęcinie jest czynna do zwiedzania codziennie:
– w sezonie (maj – październik) w godzinach od 9:00 do 18:00 (ostatnie wejście o 17:30),
– poza sezonem (listopad – kwiecień) w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 15:30).

KONTAKT

tel.: +48 882 964 805, +48 75 7137597
email: wieza@wiezasiedlecin.pl
www: wiezasiedlecin.pl

LOKALIZACJA

ul. Długa 21, Siedlęcin (gm. Jeżów Sudecki)
GPS: 50.9351597 15.6837421,17