Lubiechowa – kościół pw. św. Piotra i Pawła

OPIS OBIEKTU

Późnoromański kościół św. św. Piotra i Pawła znajduje się w centralnej części Lubiechowej. Został zbudowany w 3. ćwierci XIII w., a następnie rozbudowany w kolejnym stuleciu. 

POLICHROMIE

W lubiechowskim kościele odnaleźć możemy wyjątkowy zestaw średniowiecznych malowideł. Północną ścianę nawy zdobi monumentalne przedstawienie św. Krzysztofa z XIV w.
W prezbiterium, na jego północnej ścianie (we wschodnim przęśle) znajdują się przedstawienia: „Król Dawid grający na harfie”, „Alegorie Luxurii i Śmierci” (Żywi i Martwi) z postacią błazna oraz cykl Genesis („Stworzenie świata”, „Stworzenie Adama i Ewy”, „Bóg Ojciec i pierwsi rodzice”, „Grzech pierworodny”, „Wygnanie z Raju”, „Ziemskie życie Adama i Ewy”). Najwyżej znajduje się alegoria obżarstwa (mężczyzna wiozący na taczce swój brzuch).
W przęśle zachodnim prezbiterium odnajdujemy m.in. „Pokłon Trzech Króli” oraz „Walkę św. Jerzego ze smokiem” – pochodzą one z około połowy XIV stulecia.
W XV wieku powstało – zdobiące sklepienie prezbiterium – wyobrażenie Sądu Ostatecznego z Chrystusem w mandorli, Marią, św. Janem Chrzcicielem oraz aniołami dmącymi w trąby i trzymającymi narzędzia Męki Pańskiej (Arma Christi): gwoździe, krzyż, młotek, korona cierniowa, włócznia). Dodatkowo, odnajdziemy tu m.in: symbole ewangelistów (Wół – św. Łukasz, Anioł – św. Mateusz, Lew – św. Marek, Orzeł – św. Jan).
Na ścianie wschodniej prezbiterium znajdują się m.in. sceny: „Zmartwychwstanie ciał”, „Św. Piotr wprowadzający zbawionych do raju” oraz przedstawienie paszczy Lewiatana.
(przygotowano na podstawie tekstów Z. Mosonia)

GALERIA

w przygotowaniu

GODZINY OTWARCIA

o zasadach otwarcia w roku 2022 powiadomimy wkrótce

KONTAKT

o zasadach otwarcia w roku 2022 powiadomimy wkrótce

LOKALIZACJA

ul. Kościelna, Lubiechowa (gm. Świerzawa)
GPS: 50.9952115, 15.8508158